Pauglystė – krizė ir tėvams, ir paaugliams?

Paauglystė – labai svarbus etapas vaiko asmenybės vystymuisi. Jo metu pereinama iš vaikų į suaugusiųjų pasaulį, vyksta daugybė pasikeitimų, vaikas subręsta tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Tai gali būti sunkus metas ir tėvams, ir paaugliams. Jis prasideda nuo 12-14 metų ir trunka iki 17-20.

Visų pirma tai yra sudėtingas laikotarpis pačiam vaikui. Kai vaikas „išbėga“ į ūgį, tai mato visi, bet pamatyti ir suprasti, kas vyksta jo galvoje, mintyse, jausmuose tikrai nėra paprasta. Tėvams dažniausiai tai lieka mįslė. Vienas iš didžiausių paauglių sumaišties šaltinių – besikeičiantis kūnas. Vyksta lytinis brendimas, atsiranda lytiškumo požymiai, hormoniniai persitvarkymai. Visa tai reikia priimti ir integruoti į savo asmenybę. Seksualiniai impulsai, nauji pojūčiai sukelia paaugliui daug nerimo ir klausimų – kas čia vyksta su manim, ar tai yra normalu, kaip su tuo tvarkytis. Paauglystės metu taip pat formuojasi ir lyties identitetas, tampama vyru ar moterimi, ne tik fizine, bet ir psichologine prasme. Mezgasi draugystės su priešinga lytimi, „užklumpa“ pirmoji meilė. Labai dažnai paaugliui sunku susivokti savyje, suprasti, kaip jaučiasi, ko jis nori, kas su juo darosi.

Santykiai su tėvais stipriai keičiasi. Vienas svarbiausių paauglystės uždavinių – atsiskyrimas nuo tėvų, vaikas po truputį tampa savarankišku, autonomišku, pats mokosi priiminėti sprendimus. Ypatingai svarbūs tampa draugai, priklausymas bendraamžių grupei. Svarbu ar sekasi paaugliui užmegzti ir išlaikyti emociškai svarbius ilgalaikius santykius, ar jis yra priimamas bendraamžių. Jeigu jis yra nepriimamas, atstumiamas, išgyvena tai labai skaudžiai.

Tėvams gali būti sunku priimti paauglių atsiskyrimą, savarankiškėjimą, susitaikyti su tuo, kad pas vaikus atsiranda savų paslapčių, jie tampa jau nebe tokie atviri kaip anksčiau. Tėvams gali atrodyti, kad vaikui jų visai nebereikia. Tačiau iš tikrųjų, šiuo sudėtingu laikotarpiu paaugliui labai reikia tėvų paramos ir supratimo, palaikymo. Išlaikyti optimalius santykius su paaugliu yra nelengva. Per didelė kontrolė visuomet sukelia pyktį ir pasipriešinimą, o per daug laisvės kelia nesaugumo jausmą. Paaugliui labai norisi būti suaugusiuoju, jis tai demonstruoja, nori būti savarankiškas, tačiau viduje yra daugybė abejonių dėl savo sprendimų ir elgesio. Jis dar tik „matuojasi“ suaugusiojo vaidmenį, renkasi sau tinkamą elgesio modelį.

Psichinė pusiausvyra dėl vykstančių persitvarkymų paauglystėje yra labai trapi. Dažniausiai pastebima nuotaikų kaita, emocijų labilumas. Kai kada tam, kad susitvarkyti su sunkumais pakanka ir tėvų dėmesio, patarimo, o kai kada gali prireikti ir psichologinės pagalbos. Paauglystėje stebima ir psichiatrinių sutrikimų pradžia – nuotaikos, nerimo, valgymo, asmenybės sutrikimų ir kt.

Jurgita Baublytė,
gyd. psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė
www.jurgitabaublyte.lt

Atsiliepimai

mood_bad
  • Kol kas atsiliepimų nėra.
  • chat
    Add a comment