Vaikų psichologas

Vaikų psichologas

Ne tik suaugusieji, bet ir vaikai susiduria su psichologinėmis problemomis. Kartais jos yra normali vaiko brendimo ir tėvų auklėjimo proceso sudedamoji dalis ir tokios problemos būna išsprendžiamos pavieniui ar vaikams bei tėvams dirbant ties problema kartu.

Tačiau taip pat būna atvejų, kai vaikų psichologinės problemos peržengia šias ribas, pradeda smarkiai ir neigiamai įtakoti šeimos gerovę ir negali būti išsprendžiamos šeimos rėmuose. Tokiais atvejais padėti gali specialistas – vaikų psichologas.

Kada reikėtų kreiptis į vaikų psichologą?

Įvairios psichologinės, brandos, elgesio, bendravimo, mokymosi ir kitos problemos yra natūralūs vaiko brendimo palydovai. Šios problemos ypač ryškiai pasireiškia paauglystėje. Todėl tėvams gali kilti natūralus klausimas: kaip žinoti kada vaiko psichologinės problemos yra natūralios ir neišvengiamos, o kada jos reikalauja psichologo įsikišimo?

Vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra, tačiau specialistai siūlo tam tikras apsisprendimo gaires. Psichologinės pagalbos kreiptis rekomenduojama, jei vaiko elgesyje ar būsenoje yra pastebimi ryškūs pokyčiai. Pavyzdžiui, jei:

  • vaikas nustoja bendrauti su aplinkiniais ir atsiriboja nuo aplinkos;
  • vaikui tampa sunkiau bendrauti;
  • tampa dirglesniu nei anksčiau;
  • susiduriama su nuolatiniais nuotaikos pokyčiais;
  • susiduria su elgesio ar mokymosi problemomis mokykloje;
  • pradeda dažniau verkti ar reikšti kitas emocijas;
  • nebenori eiti į mokyklą;
  • nuolat konfliktuoja su aplinkiniais šeimoje, darželyje, mokykloje, draugų rateliuose;
  • vaikas nesugeba prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo aplinkybių (pasikeitusios gyvenamosios vietos, mokyklos, darželio, draugų ir pan.)
  • vaikas pats išreiškia poreikį su kažkuo pasikalbėti ar išsikalbėti.

Tačiau kiekvieną individualų atvejį reikėtų vertinti atitinkamai individualiai. Galiausiai, viskas priklauso nuo pačio vaiko ir jo tėvų savijautos. Jei problemos neatrodo didelės ir nei pats vaikas, nei tėvai nejaučia poreikio psichologo konsultacijai ar psichoterapijai, tuomet vaikų psichologo paslaugos gali būti perteklinės.

Kita vertus, kartais net ir iš pažiūros nedidelės problemos gali priversti šeimą kreiptis į vaikų ar šeimos psichologą, suprantant tai kaip efektyviausią problemos sprendimo būdą. Todėl kiekviena šeima, geriausiai žinodama savo situaciją, gali pajausti kada vaikų psichologo paslaugos yra būtinos.

Kaip pasiruošti vaikų psichologo konsultacijai?

Pirmiausia reikėtų išsirinkti vaikų psichologą. Psichoterapijos.lt portale gali tą padaryti atsifiltruodami privačiai dirbančius specialistus pagal vaiko amžių bei konkrečias problemas dėl kurių ketinate kreiptis į specialistą. Taip pat galite kreiptis į mokyklos psichologą ar vietinį psichinės sveikatos centrą. Tai – nemokamos alternatyvos privačiai konsultacijai.

Pirmos vaikų psichologo konsultacijos eiga priklausys nuo vaiko amžiaus, konkrečios problematikos, susitarimo šeimos tarpe bei tarp šeimos ir psichologo. Kartais psichologinės problemos geriausiai sprendžiamos individualios vaiko konsultacijos ar psichoterapijos metu, o kartais efektyvesnė konsultacija visai šeimai. Kai kuriais atvejais patys tėvai gali kreiptis atskiros, individualios psichologo konsultacijos auklėjimo ar panašiais su vaiko gerove susijusiais klausimais.

Priklausomai nuo vaiko amžiaus ir kitų aukščiau minėtų aplinkybių, individualios vaikų konsultacijos ar psichoterapijos metu vaikas gali tiesiog kalbėtis su psichologu, tą daryti žaidžiant žaidimus ar atliekant specialius psichologinius pratimus, užduotis. Taip pat galima dalyvauti ir grupinėje terapijoje su kitais vaikais. O kartais vaikui gali padėti terapija su šunimi – kaniterapija, kaip alternatyva psichoterapijai ar papildoma terapijos forma.

Nepriklausomai nuo konsultacijos formos, svarbu, kad vaikas jaustųsi patogiai. Todėl prieš susitikimą su psichologu reikėtų vaiką nuraminti, paaiškinti jam apie psichologo darbą, padrąsinti, nuteikti jį pozityviai. Taip pat su vaiku reikėtų pasikalbėti ir atsakyti į visus jam kylančius klausimus.

Taip pat svarbu suprasti ir skirtumą tarp psichologinės konsultacijos ir psichoterapijos. Konsultacijos dažniau būna pavienės ir nesąlygoja tęstinio proceso. Jų metu dažniau bandoma išsiaiškinti problemą, pateikti rekomendacijas, galimus jos sprendimo būdus. Tuo tarpu psichoterapija yra tęstinis procesas, kuriam reikalingas bent vienas susitikimas per savaitę. Kaip ir suaugusiųjų atveju, psichoterapija reikalinga, kai problema yra gilesnė ir/ar jos mastas didesnis, todėl pavienės konsultacijos nepadeda efektyviai išspręsti problemos. Psichoterapijos trukmė ir eiga retai yra griežtai apibrėžiama, tačiau tiek vaikas, tiek tėvai visada turi galutinį žodį kada ji turėtų būti nutraukiama.

Galiausiai, nereikėtų bijoti įsivaizduojamos stigmos dėl apsilankymo pas psichologą. Tai niekaip neįtakoja jūsų tėvystės gebėjimų ar vaiko psichinio statuso, lygiai taip pat kaip ir fizinis negalavimas niekaip to neįtakoja. Be to, turėkite omenyje visi psichologai vadovaujasi konfidencialumo principu.

Psichologo konsultacija tėvams

Kaip minėjome aukščiau, vaikų psichologas gali būti naudingas ne tik vaikams, bet ir tėvams. Tokios konsultacijos naudingos ne (tik) tuomet, kai vaikai susiduria su psichologinėmis problemomis, bet kuomet kyla klausimų ar problemų susijusių su auklėjimu.

Kiekvienas vaikas ir kiekviena šeima yra unikali, todėl net labiausiai apsiskaitę ir teoriškai tėvystei pasiruošę tėvai negali numatyti visų situacijų ir geriausių būdų jose elgtis. Būtent tokiose situacijose psichologo konsultacijos tėvams gali būti labai naudingos, nes jų metu galėsite pasikalbėti su profesionaliu specialistu, kuris ne tik turi profesinį pasiruošimą, bet ir įvairios patirties tėvystės problemoms spręsti.

Pagal tėvų poreikį, tokios konsultacijos gali būti susijusios ne tik su konkrečiomis auklėjimo situacijomis. Kaip ir kitų, bendrinių psichologinių konsultacijų ir psichoterapijos atveju, jos taip pat gali būti apie savęs pažinimą, savų psichologinių ir tėvystei maišančių problemų sprendimą, pasitikėjimo savimi ir savo tėvystės įgūdžiais atgavimą ar padidinimą, emocijų valdymą ir pan.

Ko tikėtis iš vaikų psichologo?

Svarbu turėti realistiškus lūkesčius vaikų psichologinio konsultavimo ar vaikų psichoterapijos atžvilgiu. Nerealistiški lūkesčiai gali sukurti bereikalingos įtampos. Todėl lūkesčius svarbu aptarti dar pirmo susitikimo su psichologu metu. Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl į visus klausimus dėl lūkesčių geriausiai atsakys konsultuojantis psichologas, tačiau yra gairės, kurios leidžia geriau suprasti ko reikėtų ir ko nereiktų tikėtis iš vaikų psichologo.

Specialistas gali padėti geriau įvertinti ir suprasti situaciją, padėti giliau analizuoti problemą, suprasti jos šaknis. Psichologas taip pat gali pateikti praktines rekomendacijas, įvertinimus, atkreipti dėmesį į sritis kurioms skiriama per daug ar per mažai dėmesio, suteikti erdvę atvirai išsikalbėti. Vaikų psichologas taip pat gali suteikti profilaktinę pagalbą prieš svarbius gyvenimo etapus: laukiantis vaiko, išleidžiant jį į darželį ar mokyklą, keičiantis kitoms gyvenimo aplinkybėms. Tokiais atvejais specialistas gali padėti tiek vaikui, tiek tėvams.

Tačiau reikėtų suprasti, kad joks psichologas negali garantuoti problemos sprendimo. Kartais, jei problema nėra gyli, viena ar kelios konsultacijos su psichologu gali ženkliai pagelbėti ar net išspręsti problemą. Tačiau daugeliu atveju vienos ar kelių konsultacijų problemos sprendimui neužtenka, o ir pats psichologinis konsultavimas ar psichoterapija dažnai tik padeda tvirtus pamatus pačiam vaikui, tėvams ar šeimai išspręsti savo problemas.