Psichologo paslaugos

Psichologo paslaugos

Psichologo paslaugos, kurių centrinę ašį sudaro psichologinis konsultavimas, yra skirtos žmonėms, turintiems įvairių emocinių ir kitų psichologinių problemų, taip pat žmonėms siekiantiems savęs pažinimo, analizės ar profesionalaus psichologinio įvertinimo.

Psichologo konsultacija taip pat naudinga žmonėms išgyvenantiems krizines situacijas ar siekiantiems asmeninių pokyčių savo gyvenime. Tokia psichologinė pagalba gali būti teikiama grupinės arba individualios konsultacijos formoje, atsižvelgiant į kliento poreikį, psichologo rekomendacijas ir konkrečias psichologinės konsultacijos poreikio priežastis.

Psichologo konsultacija

Psichologinės konsultacijos gali būti skirstomos pagal jų tipą (individualios ar grupinės) bei pagal klientų pobūdį (vaikų, paauglių, suaugusiųjų, poros ar šeimos). Taip pat yra atskiriama psichologo konsultacija ir psichoterapija. Pastaroji gali vykti tik jei ją veda papildomus psichoterapeuto kursus baigęs specialistas: dažniausiai tai yra psichologas-psichoterapeutas, rečiau – psichiatras-psichoterapeutas. Dažniausiai abu psichologinės pagalbos būdai yra laikomi psichologinio konsultavimo forma, kurios poreikį rekomenduoja psichologas, apie tai spręsdamas kartu su klientu.

Psichologo konsultacijos eiga priklauso nuo konkretaus kliento (pvz. vaikų psichologas taikys kitokią metodiką nei suaugusiųjų psichologas ar šeimos psichologas) kreipimosi priežasties ir poreikio (pvz. grupinės ir individualios konsultacijos eiga yra labai skirtinga), specialisto kvalifikacijos ir taikomos metodikos bei bendro abiejų pusių susitarimo. Susitariama dėl konsultacijos aplinkos (dažniausiai jos vyksta psichologo kabinete arba nuotoliniu būdu), trukmės (dažniausiai – 45-60 min.), sesijų dažnio (dažniausiai – 2-4 kartai per savaitę), terapijos trukmės, paslaugų kainos (jos priklauso nuo įvairių veiksnių, bet vidutinė konsultacijos kaina yra apie 40 eurų).

Esant poreikiui, psichologas gali nukreipti pas psichiatrą ar neurologą bei pasiūlyti derinti konsultacijas su gydytojo paskirtu gydymu.

Kada psichologinis konsultavimas gali būti naudinga?

Psichologo konsultacija yra naudinga tiek sprendžiant konkrečias emocines, psichinės savijautos, elgesio ar tarpasmeninių santykių problemas, tiek siekiant gilesnio savęs pažinimo ar kitų teigiamų pokyčių asmeniniame gyvenime.

Kai kurie psichologai gali specializuotis ar būti sukaupę daugiau patirties sprendžiant konkrečias konkrečios srities problemas, tačiau iš esmės visi psichologai turi profesinį parengimą padėti esant įvairiems psichologiniams nusiskundimams. Sąrašas problemų, kurių atveju psichologo konsultacija gali būti naudinga nėra baigtinis, tačiau dažniausios kreipimosi į psichologą priežastys yra:

  • nerimas;
  • panika ir panikos atakos;
  • valgymo sutrikimai;
  • nemiga;
  • bipolinis sutrikimas;
  • depresija;
  • nuotaikos svyravimai;
  • bendravimo sunkumai;
  • įvairios fobijos;
  • savivertės problemos;
  • tarpasmeninių santykių problemos;
  • bendravimo sunkumai;
  • stresas ir t.t.

Psichologo konsultacijos taip pat gali būti naudingos turint psichosomatinių sutrikimų, priklausomybių ar siekiant savo gyvenimo kokybės gerinimo: pagerinti susikaupimą, sukurti harmonijos ir vidinės ramybės jausmą, išmokti geriau tvarkytis su emociškai nemaloniomis situacijomis, atrasti savo potencialą ir pan.

Kaip vyksta pirmoji psichologinė konsultacija?

Pirmasis susitikimas su psichologu yra skirtas susipažinimui su problema, galimais jos sprendimo būdais, susitarimui dėl tolimesnės konsultavimo eigos. Šio susitikimo metu reikėtų tikėtis pristatyti savo problemą, sulaukti psichologo klausimų ne tik apie į konsultaciją atvedusią problemą, bet ir visą jūsų gyvenimo kontekstą (vaikystę, darbo ir kitus tarpasmeninius santykius ir t.t.). Visa tai padės specialistui geriau suvokti jūsų situaciją bei pasiūlyti efektyviausią sprendimo būdą.

Pirmosios konsultacijos metu taip pat yra aptariami lūkesčiai konsultavimo procesui, aptariamos kitos sąlygos. Šiuo metu yra nusprendžiama dėl konsultavimo tipo, konsultacijų dažnio, trukmės, vietos ir laiko bei įkainių. Taip pat aptariama ar reikalingos kitos psichologo paslaugos. Visais atvejais (įskaitant ir paslaugų kainą) yra siekiama kompromiso ir sutarimo, todėl klientas turėtų drąsiai išsakyti savo lūkesčius ir galimybes dėl konsultavimo proceso (kiek dažnai gali lankytis, kiek daug gali mokėti ir t.t.).

Kaip elgtis konsultacijų metu?

Ne tik pirmosios, bet ir visų kitų konsultacijų metu yra rekomenduojama būti atviriems, ypač kalbant apie tuos dalykus, kurie kelia išimtinai neigiamas emocijas. Reikėtų drąsiai kalbėti ir apie tas emocijas, kurias kelia psichologas ar visas konsultacijų kontekstas. Žinoma, yra svarbu, kad su psichologu būtų galima jaustis saugiai ir patogiai. Priešingu atveju reikėtų apie tai kalbėti tiesiogiai su psichologu arba pagalvoti apie jo keitimą. Atvirumas ir pasitikėjimas psichologu yra kertiniai dalykai, užtikrinantys potencialą sėkmingai konsultavimo eigai.

Specialus pasiruošimas kiekvienai konsultacijai nėra būtinas. Net priešingai, daug svarbiau, kad jūs nefiltruotumėte dalykų apie kuriuos kalbate, kalbėtumėte apie tai, kas jums atrodo aktualu ir svarbu būtent tą akimirką. Tačiau jei tai kelia per daug diskomforto, galite pasiruošti svarbiausias temas, kuriomis norite kalbėti ar konkrečias mintis, kuriomis norite pasidalinti. Galiausiai, galite apie šiuos sunkumus ir emocijas betarpiškai pasikalbėti su psichologu.

Taip pat nereikėtų bijoti užduoti klausimų psichologui. Nors psichologinis konsultavimas yra grįstas atviru kliento kalbėjimu, tai nereiškia, kad jūs negalite užduoti klausimo psichologui, paprašyti jo patarimo ar rekomendacijos. Tai – natūrali psichologinio konsultavimo dalis.

Kur ieškoti psichologo konsultacijai?

Pirmiausia reikėtų apsispręsti ar norite kreiptis į privatų psichologą, viešosios gydymo įstaigos specialistą, ar nemokamos pagalbos linijos darbuotoją. Taip pat apsispręsti ar jums reikalinga vienkartinė pagalba nuotoliniu būdu (dažniausiai būdinga ieškantiems psichologinės pagalbos krizinėse situacijose) ar nuolatinė pagalba.

Nemokamą psichologinę pagalbą nuotoliniu būdu teikia Jaunimo linija, Vilties linija, Krizių įveikimo centras.

Privatų psichologą, kartu su visa būtina informacija, galite susirasti pagrindiniame mūsų puslapyje.

Nemokamos psichologinės konsultacijos teikiamos per jūsų viešąją gydymo įstaigą (dažniausiai – psichinės sveikatos centrus) tiek nuotoliniu būdu, tiek susitikus gyvai specialisto darbo vietoje. Būtina išankstinė registracija.

Kaip užsiregistruoti pas psichologą?

Jei naudojatės išorine sistema (registracijų portalu, asmenine psichologo svetaine ar mobiliąja programėle), galite užsiregistruoti internetu sekdami konkrečios sistemos nurodymus.

Visais kitais atvejais dėl registracijos reikėtų kreiptis asmeninėje psichologo interneto svetainėje pateiktais kontaktais ir asmeniškai susitarti dėl konsultacijos.

Psichologo konsultacijos kaina

Psichologo konsultacijos, kaip ir kitų psichologo paslaugų kainos priklauso nuo įvairių kriterijų: specialisto patirties, kvalifikacijos, užimtumo, miesto ir t.t.

Vertinant vidutines kainas 2022 metais, galima teigti, kad didžiuosiuose miestuose – Vilniuje ir Kaune – vidutinė vienos psichologo konsultacijos kaina yra 35-40 eurų. Tuo tarpu kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose konsultavimo kaina yra 30-35 eurai. Kuo mažesnė gyvenamoji vieta – tuo mažesnės psichologo paslaugų kainos galite tikėtis.

Dažniausiai konsultacijos nuotoliniu būdu ir konsultacijos gyvai kainos nesiskiria.