12 Sau
Psichologija
314 views
Komentarų: 0

Ko tikėtis iš psichologo?

Ko tikėtis iš psichologo?

Tai gali būti stresinė situacija ar krizė gyvenime, netektis ar kitas praradimas, nuotaikos svyravimai ar depresija, nuolatinis nerimas ar valgymo sutrikimai, priklausomybė ar net seksualinės disfunkcijos. Priežasčių, kodėl jūs galite kreiptis į psichologą yra labai daug. Kartais mes net patys negalime tiksliai įvardinti savo jausmų ar emocijų šaltinio. Tai vien iš savęs gali būti priežastis apsilankyti pas psichologą.

Savaime suprantama, kad iš psichologo mes tikimės pagalbos, kuri padėtų įveikti turimas problemas ir suteiktų įrankius spręsti jas ateityje. Tai – adekvatūs lūkesčiai. Deja, bet vizito pas psichologą idėja dažnai yra persmelkta baimės ir nežinomybės. Vien mintis ar tuo labiau poreikis apsilankyto pas psichologą gali sukelti gėdos ir baimės jausmus. Tai neabejotinai kyla iš to, kad mūsų visuomenėje psichinės problemos vis dar yra asocijuojamos su silpnumu, todėl žmonės yra linkę bandyti jas spręsti pavieniui, be profesionalios pagalbos.

Prie abejonių dėl vizito pas psichologą neabejotinai prisideda ir nežinojimas, ko galima ir reikėtų iš jo tikėtis. Mes taip pat esame linkę suabsoliutinti savo problemas, todėl abejojame, ar kažkas mums apskritai gali padėti. Ši nežinomybė gali tik pridėti papildomo streso ir abejonių, nors net turėdami panašių nuogąstavimų mes nedvejojame apsilankyti pas šeimos daktarą ar kitą specialistą. Siekiant pašalinti šią nežinomybę ir stigmas, asocijuojamas su psichologo teikiama pagalba, pabandysime įvardinti, ko tiksliai galima tikėtis iš psichologo, tiek pirmojo vizito metu, tiek tolesnėse sesijose.

Ko tikėtis iš pirmojo apsilankymo pas psichologą?

Pirmojo vizito pas psichologą metu galite tikėtis iš psichologo susilaukti klausimų apie savo problemą, kuri privertė jus kreiptis į psichologą. Pirmoji sesija yra skirta įvardinti konkrečią problemą, jos mastą bei jos santykį su jūsų asmenine istorija. Todėl jos metu paliečiami klausimai, susiję su jūsų vaikyste, dabartine veikla, darbu, problemos pradžia, jos poveikiu jūsų gyvenimui, jo kokybei. Taip pat galite tikėtis būti paprašyti atlikti psichologinius testus, kurie padėtų psichologui geriau suvokti jūsų situaciją.

Psichologas turėtų jums paaiškinti kokiam konkrečiam tikslui jūsų prašoma atlikti psichologinį testą. Jis gali būti skirtas jūsų asmenybei ar jos bruožams įvertinti, nustatyti ar jūs sergate depresija bei turite kitų emocinių/nuotaikos svyravimų, patikrinti jūsų atmintį ir gebėjimą koncentruotis.

Tuo pirmoji sesija su psichologu skiriasi nuo visų kitų: ji yra skirta pažinčiai ir situacijos bei lūkesčių analizei. Jos metu jūsų bus paprašyta išsakyti ir savo lūkesčius, t.y. ko jūs tikitės iš savo apsilankymų pas psichologą ir kokius tikslus keliate sau bei psichologui. Specialistas atitinkamai išdėstys savo poziciją šiuo klausimu, o galiausiai jūs galėsite nuspręsti ar tai, ką siūlo psichologas jus tenkina ir kiek tai atitinka jūsų lūkesčius.

Šiame kontekste jūs taip pat aptarsite galimą proceso trukmę. Psichologinė pagalba, kaip ir psichoterapija bendrąja prasme, neturi iš anksto numatytos trukmės, bet priklausomai nuo taikomos metodikos (pvz. kognityvinė elgesio terapija trunka trumpiau nei kitos), jūsų problemos specifikos ir psichologo patirties, galite tikėtis būti informuotas apie preliminarią terapijos trukmę.

Psichologas taip pat gali pasiūlyti alternatyvų ar papildomą problemos sprendimą. Pavyzdžiui, kai kurie depresijos atvejai gali būti efektyviausiai sprendžiam ne tik psichologo konsultacijų pagalba, bet atitinkamos formos psichoterapija ir/ar psichiatro paskirtu gydymu.

Svarbu omenyje turėti ir tai, kad psichologo paslaugų kainos nėra iškaltos akmenyje. Tai reiškia, kad jos yra derybų objektas, o psichologai yra linkę atsižvelgti į kliento finansinę situaciją ir finansines galimybes. Todėl pirmojo vizito, pirmos sesijos pabaigoje yra įprasta pasikalbėti apie sesijų dažnumą ir jų kainą, jei susitariama, kad tikslinga jas tęsti. Nebijokite užduoti bet kokį jums aktualų klausimą psichologui. Tą galite daryti bet kurios sesijos metu, bet išskirtinai rekomenduojama visą nežinomybę išsklaidyti pirmosios sesijos metu.

Psichologo pasirinkimas

Svarbus žingsnis jūsų laukia dar prieš pirmąją sesiją su psichologų. Tai – pačio psichologo pasirinkimas. Jei pas psichologą esate nukreipiamas šeimos daktaro ar psichiatro arba jei gyvenate nedideliame miestelyje ir psichologo paslaugos jums yra pasiekiamos tik per vietinį psichikos sveikatos centrą, tuomet didelio pasirinkimo galite ir neturėti.

Tačiau daug žmonių psichologo paslaugų ieško privačiai, todėl jiems atsiveria galimybė laisvai pasirinkti psichologą, pas kurį bus lankomasi. Pirmiausia ir svarbiausia dėmesį atkreipti į psichologo kvalifikaciją: ne visi psichologai gali būti vienodai pajėgūs padėti jums spręsti jūsų problemas. Tai atsiremia ne tik į psichologo išsilavinimą, bet ir jų patirtį bei specializaciją. Tiesiog vieni psichologai specializuojasi vienų problemų sprendime, o kiti – kitų problemų. Todėl labai svarbu atrasti tokį psichologą, kuri gebėtų spręsti konkrečią jūsų problemą.

Nereikėtų pamiršti ir svarbių pasirinkimo kriterijų: psichologo išsilavinimo, darbo patirties, priklausymo psichologų asociacijoms ir institucijoms, konsultacijų ir kitų paslaugų kainos, taikomos metodikos. Visą šią informaciją galite rasti pavienių psichologų internetiniuose puslapiuose arba psichoterapijos.lt svetainėje, kurioje visi Lietuvos psichologai šią bei kitą (pvz. kontaktinę) informaciją pateikia vienoje vietoje ir standartizuotoje formoje.

03Geg

Psichoterapija

Susidūrus su psichologinėmis, emocinėmis, elgesio ar kitomis psichinėmis problemomis, dažniausi psichologinėmis pagalbos pasirinkimai yra du: psichologo konsultacija arba psichoterapija. Abi jos ...
Continue Reading
12Bal

Psichologija

Psichologija yra mokslinė disciplina, kuri siekia geriau suvokti ir paaiškinti psichinius reiškinius ir žmogaus elgesį. Psichologas, priklausomai nuo kvalifikacijos, gali analizuoti tiek ...
Continue Reading